Hubnutí chůzí
Nejstarším prostředkem k cestování byla pro člověka do 20. století chůze. Pomoci chůze člověk spaluje energii v těle, což mimo jiné přispívá i k hubnutí. Výzkum odborníků ukazuje, že dnes dítě ujde za jeden den v průměru okolo 1 000 metrů, mladý člověk ujde okolo 1800 metrů a potom postupně průměrná vzdálenost klesá v závislosti na využívání automobilů a jiných dopravních prostředků.
U chůze záleží na její délce, terénu a důležité je také zvolit optimální intenzitu. Zátěž by neměla být příliš nízká, ale ani tak vysoká, aby došlo k přílišné únavě. Vhodným testem, jak odhadnout správnou intenzitu chůze je mluvení. Jestliže jste schopni při chůzi zpívat, intenzita je malá. Jste-li schopni při chůzi mluvit, je ideální. Za tohoto stavu se redukuje hmotnost a dochází k zlepšení metabolických ukazatelů. Pokud nejste schopni za chůze mluvit, je zátěž pro účel hubnutí vysoká. Správnou intenzitu lze určit i podle frekvence tepu, nicméně uvedený příklad je praktičtější. Chcete-li zhubnout, pohybové aktivity je třeba doplnit i o zdravé stravování. V tom vám pomůže krabičková dieta, která obsahuje přesně to, co k zdravému hubnutí potřebujete.
Odborníci doporučují 20 - 30 minutovou chůzi každý den. Už i tímto pohybem značně snížíte riziko vzniku srdeční či mozkové příhody anebo rozvoje cukrovky. Pomůže vám i zavedení skutečně banálních, ale účinných zvyků do vašeho života. Ty, když jsou opakovány dlouhodobě, přispívají vašemu zdravotnímu stavu. Může jít například o užívání schodů namísto výtahu, můžete vystoupit o jednu nebo dvě zastávky hromadné dopravy dříve a podobně. Neméně podstatný je i způsob chůze. I když ji všichni dobře známe, tak pokud chceme začít chodit víc, na některé věci bychom se měli zaměřit. Podstatná je samotná plynulost chůze, způsobuje ji stejná délka vašich kroků. Pocit pružné chůze zase odlehčí páteři a kloubům. Doporučuje se nejprve došlápnout na patu chodidla a postupně přenášet váhu na špičky chodidel. Abyste aktivovali svaly nohy, při chůzi by měl být krok směřován do konečku palce. Dochází přitom k aktivaci svalů tvořících podélnou klenbu chodidla. Rovněž správné dýchání je při chůzi důležité, nádech a výdech je s každým krokem hluboký, trup by měl být rovný a zároveň přirozeně uvolněný. Při chůzi bychom se měli dívat před sebe a mít rovná záda.
Chůze je bezesporu jednou z metod, která nevyžaduje žádnou znatelnější námahu. Přitom zlepšuje psychickou i fyzickou zdatnost, snižuje rizika infarktu a mrtvice, snižuje tělesnou hmotnost a ovlivňuje tuky v krvi. Rozhodně se jako prostředek k hubnutí a zdravému stylu vyplatí.