Dieta & Stres

Ke stresu dochází v každé situaci, která v nás vyvolá nutnost přizpůsobení se změně. Mluví se o něm především v negativním slova smyslu. Jeho přemíra je dnes považována za spoluviníka nejčastěji se vyskytujících onemocnění – infarktu, vysokého krevního tlaku, žaludečních potíží, bolestí hlavy, zad a dokonce i rakoviny. Určité psychické zatížení ale můžeme někdy vnímat i pozitivně. Stres prožíváme i ve chvíli, kdy nás v práci povýší, a to v nás vyvolá silný pocit radosti. Další stresy, jako je třeba svatba, mohou vyvolávat hlavně únavu, ačkoli samy o sobě nejsou ničím negativním.
Mezi velice vyčerpávající pak patří stresy v podobě výpovědi ze zaměstnání nebo smrti někoho blízkého. To všechno jsou však většinou jednorázové situace. V dnešní době se však potýkáme s jiným problémem – stresu musíme čelit každodenně, ať už v podobě starostí v práci, zpožděného vlaku, křičícího dítěte, neustále zvonícího telefonu, nebo pozdního příchodu na schůzku. Místo krátkodobé stresové reakce nastává dlouhodobý tlak, který pokud trvá, může mít opravdu silný vliv na naše zdraví. Tělo totiž neustále zůstává ve „vyburcovaném“ stavu, v jednom kuse jím protéká adrenalin a hormony se nedokážou vrátit do normálního stavu.

Jak je možné čelit stresu?
 
  • HÝBEJTE SE
Při cvičení dochází k vylučování endorfinů, které navozují příjemné pocity, a tím nás chrání před negativními účinky stresu. Obzvláště prospěšný je pohyb na čerstvém vzduchu. Odborníci uvádějí, že už 30 minut pohybu denně může významně pomoci při boji proti psychickému zatížení.
 
  • JEZTE ZDRAVĚ
Vyvážená strava je klíčová pro udržení zdraví a pomáhá stres redukovat.
 
  • VYVARUJTE SE KOFEINU A ALKOHOLU
Konzumace příliš velkého množství kávy a dalších kofeinových nápojů může mít stejné účinky jako dlouhodobý stres. Kombinace alkoholu a stresu je téměř nebezpečná. Navíc je alkohol zdrojem zbytečných kalorií.
 
  • POŘÁDNĚ SPĚTE
Nedostatek spánku zvyšuje hladinu kortizolu. Studie poukázaly na to, že skupina osob, která spala méně než pět hodin, měla v krvi o 15 % více grelinu (hormonu hladu) a o 15 % méně leptinu (hormonu sytosti) než porovnávaná skupina, která spala 8 hodin. Výsledkem nedostatečného spánku je tak větší hlad.
 
  • SMĚJTE SE
Radujte se z životních prožitků tak, jak přicházejí. Radujte se i z maličkostí, usmívejte se, věřte si, snažte se vytvořit klidný a harmonický domov. Najděte smysl ve své práci, scházejte se s přáteli. To všechno jsou účinné prostředky proti stresu.
 
 
 

Bezplatná zákaznická linka

800 200 204

Napište nám

info@dietavkrabicce.cz

Otázky a odpovědi

Časté dotazy